Čeští vědci vyvinuli revoluční typ katetru

23.5.2018    Prima    str. 06    18:55 Zprávy FTV Prima

 

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka

--------------------

Čeští vědci vyvinuli nový typ katetru neboli cévky. Jeho zavedení má být pro pacienty příjemnější. Měl by především eliminovat případné riziko vzniku zánětu močových cest. Nový typ katetru by se ale měl v budoucnu uplatnit i v jiných medicínských oborech. A nám ho teď bezbolestně představí Karel Rychlý.

 

Karel RYCHLÝ, redaktor

--------------------

Standardní gumovou cévku už si na vlastní kůži vyzkoušeli statisíce Čechů. Do močové trubice se zasouvá a proto můžou na jejich stěnách vzniknout mikro trhlinky a hlavně do močového měchýře se touto cestou může dostat i infekce. Všechna tato rizika by nový typ katetru měl eliminovat.

 

Alžběta SVOBODOVÁ, odborná konzultantka RIOCATH GLOBAL

--------------------

Díky svému konstrukčnímu systému, kdy se ta hadička zevnitř ven odvíjí, jenom se přikládá neposouvá se, nehrozí nebezpečím, že by zavedl bakterie do těla a nevznikají ani ty mikro trhliny při tom posunu.

 

Karel RYCHLÝ, redaktor

--------------------

Vývoj katetru trval několik let. Na začátku sice byla jasná myšlenka, jak by měl katetr vypadat a fungovat. Ale od myšlenky k realizaci vedla dlouhá cesta, která sebou ovšem přinesla spoustu nových poznatků.

 

Martin FUSEK, zástupce ředitele Ústavu organické chemie a biochemie

--------------------

Měnily se ty technologie, hledaly se vhodné materiály, hledaly se vhodné lubrikanty a tak dále.

 

Ondřej PAČES, vývojové centrum ÚOCHB

--------------------

Těch detailů tam byla taková řada, že představit si, jak do toho dosáhnout nešlo. Takže to muselo postupovat po jednotlivých krocích.

 

Karel RYCHLÝ, redaktor

--------------------

Jen pro zajímavost, příroda už něco podobného dávno zná. Sice na jiné technologii, ale na stejném principu šnek vystrkuje svoje růžky. Nový katetr je sice na světě, ale ještě chvíli budou muset probíhat testy na pacientech, které prokáží, že nový katetr je šetrnější a především, že dokáže spolehlivěji chránit před infekcí než v současnosti používané katetry. Pokud vše půjde hladce mohly by první pacienti revoluční typ katetru začít používat už za 2 za 3 roky.

 

Odkaz na video>>>

 

© 2019 Riocath Global, a.s.. Všechna práva vyhrazena.

RIOCATH GLOBAL, A.S.

Podbabská 1112/13, 160 00 Praha 6

Česká Republika

IČ: 06684998 DIČ: CZ06684998

Bulletin:

NAPSALI O NÁS

Audity společností Riocath