Inspirováno šnekem. Čeští vědci přišli s revolučním katetrem, který sníží riziko infekce

26.5.2018    ct24.cz    str. 00    Věda

kozlik

 

 

Pro Výsledky českého výzkumu opět míří do světa. Tentokrát se vědcům podařilo přijít s novým typem katetru, který by měl výrazně snížit riziko infekcí.

 

Pro vývoj nového typu katetru, který používají lékaři například pro cévkování nebo podávání léků, se vědci inspirovali očima hlemýždě. Nový katetr by měl omezit infekce, které jeho zavádění často provázejí.

 

Česká firma Riocath a Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) ve středu vynález představily na tiskové konferenci. Novinku budou do konce roku testovat na prvních pacientech.Katetr se obrací naruby

 

Různé typy katetrů, sond či drénů používají v Česku každý den desítky tisíc pacientů. Například při jejich použití v močových cestách se lékaři až u 40 procent nedokážou vyhnout vzniku infekce. Katetr založený na principu hadičky se dvěma plášti, kdy vnitřní je sterilní a při zavádění se vysunuje, má infekce omezit a snížit poškození tkání.

 

„Plášť katetru se neposouvá vnitřkem močové trubice, jak je běžné u ostatních, ale vnější plášť se při zavádění vybaluje a na stěnu po celém obvodu naléhává. Katetr se při zavádění obrací naruby, podobně jako u zrakového orgánu šneka,“ popsal autor nápadu Miroslav Svoboda, ředitel firmy Riocath.Vydělá na tom Česko i pacienti

 

Podle přednosty Chirurgické kliniky II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jiřího Hocha bude mít vynález velký přínos i pro pacienty, kteří se sami cévkují několikrát denně – například parapelgici nebo pacienti s postižením páteře či degenerativními chorobami.

 

„Riziko zavlečení infekce je u nich naprosto zásadní. Pokud to musí dělat několikrát denně, zákonitě se nemohou vyhnout infekci,“ řekl Hoch.

 

Tříletý vývoj katetru stál asi 50 milionů korun, podle Svobody šlo o peníze českých investorů. Technické řešení si firma nechala patentovat, plánuje vlastní výrobu i prodej licencí. Po uvedení vynálezu na trh očekávají, že cena společnosti Riocath vzroste.

 

Odkaz na video>>>

 

© 2019 Riocath Global, a.s.. Všechna práva vyhrazena.

RIOCATH GLOBAL, A.S.

Podbabská 1112/13, 160 00 Praha 6

Česká Republika

IČ: 06684998 DIČ: CZ06684998

Bulletin:

NAPSALI O NÁS

Audity společností Riocath